چای

گیاه‌شناسی، انواع و خواص چای:   گیاهان تیرۀ چای1 درختچه‌هایی همیشه سبز و زیبا هستند که جنس چای2 در این میان، ارتفاعش از 1 تا 15 متر می‌رسد، اما به منظور بهره‌برداری اقتصادی از برگهای جوان آن همواره کوتاه و بوته‌ای نگه داشته می‌شوند (مظفریان، 544؛ نیاکی، صحت، 207). چای گلهای سفید و معطری دارد و پراکنش جغرافیایی آن در نواحی گرم و مرطوب آسیا، و در ایران استانهای مازندران و گیلان است (مظفریان، 937). قسمت مورد استفادۀ درختچۀ چای برگهای آن است که پس از چیدن و بو دادن و گذراندن از فرایندی ویژه به صورت چای درمی‌آید. به‌طورکلی چای بر دو نوع است: یکی سبز و دیگری سیاه. در چای سیاه بر خلاف چای سبز، نه تنها از تخمیر برگ ــ کـه باعث از بین رفتن سبزینـه می‌شود ــ جلوگیری بـه عمل نمی‌آورند، بلکه موجبات این کار را نیز فراهم می‌سازند. ترکیبات شیمیایی چای تقریباً به این شرح است: آب، خاکستر حاصل از گیاه، مواد ازته، مواد چرب، تانن، کافئین و اسانس (زرگری، 1/335، 336). مشهورترین عنصر موجود در چای کافئین است که ویژگی تحریک‌کنندگی به آن می‌بخشد و چندان نقشی در نوع، رنگ، طعم و بوی چای ندارد. یک فنجان چای حدود 60 تا 90 میلی‌گرم کافئین دارد. مهم‌ترین مادۀ شیمیایی چای تانن است که طعم گس را به آن می‌بخشد و رنگ ندارد. همین ماده است که در ترکیب با آنزیم پلی فنل اکسیداز رنگ قرمزمانند و دلپذیر چای را ایجاد می‌کند. ترکیبات روغنی و انواع اسیدهای آمینه و قندهای موجود در ترکیب چای، عطر خاصی به آن می‌بخشند (بریتانیکا، XI/596).

بهترین محیط کشت برای چای آب و هوای گرم با بارش سالیانه بین 300‘2 تا 000‘5 میلی‌متر با خاک عمیق و حاصلخیز است ( آمریکانا، XXVI/340). در ایران باغهای چای از حدود طوالش در استان گیلان تا نزدیکیهای چالوس در استان مازندران، و در حوزه و توابع شهرستانهای فومن، رشت، لاهیجان، لنگرود، رودسر و شهسوار گسترده است و اکثر این باغها بر روی تپه‌ها و دامنه‌ها قرار دارد. بوته‌های چای ایران از نوع مخلوط چینی و آسامی است. این بوته در مقابل سرما مقاومت بیشتری دارد. مدت برداشت محصول چای در ایران حدود 6 ماه، از اوایل اردیبهشت تا اواخر مهرماه است (چای، 4).

به طور خلاصه در ایران دو نوع چای به عمل می‌آورند: یکی چای سبز، و دیگر چای سیاه که دیردم است. در سال چهارم شروع به چیدن برگ چای می‌کنند و عموماً در 3 فصل بهار، تابستان و پاییز، و در هر فصل 2 یا 3 مرتبه برگها را می‌چینند. چین فصل بهار از همه مرغوب‌تر است (برای اطلاعات بیشتر، نک‍ : لغت‌نامه ... ) مهم‌ترین انواع چای که در تداول عامه معروف است، عبارت‌اند از: چای آق‌پر یا چای پرسفید، چای ایرانی یا داخله، چای باروتی یا شکسته (بیشتر در قهوه‌خانه‌ها مصرف دارد)، چای بهاره (چای چین اول در فصل بهار)، چای پردرشت یا چای قلمی، چای خارجه، چای زرین (از انواع ممتاز چای)، چای سبز (با مصارف دارویی)، چای لاهیجان که به چای دیردم معروف است، چای مخلوط، و چای منبری (چایی است نامرغوب که در مجالس عمومی و روضه‌خوانیها مصرف دارد). چای از نظر شکل مصرف و نوشیدن به انواع چای پررنگ یا پرمایه، چای تازه‌دم، چای ترش (مخلوط با لیمو یا گل گاوزبان)، چای تلخ، چای دارچین، چای دبش (چایی که دهان را گس می‌کند)، چای دیشلمه یا چای قندپهلو، چای شیرین، چای کال یا دم نکشیده و چای کمرنگ یا کم‌مایه، تقسیم‌بندی می‌شود (همانجا).

منابع طب سنتی چای چینی (شاه‌صینی) را از لحاظ طبع در درجۀ سوم سرد و خشک دانسته‌اند و فواید طبی فراوانی برای آن قائل شده‌اند، مثل نشاط‌آور، مسکنِ عطش کاذب و التهاب معده، رفع‌کنندۀ بوی بد دهان، و التیام‌بخش امراض قلب، خفقان، غم و اندوه، یرقان و استسقاء (برای مثال، نک‍ : غسانی، 254؛ انطاکی، 1/207؛ ابن‌بیطار، 3/64؛ عقیلی، 539). امروزه نیز باورهایی دربارۀ اثرات طبی چای وجود دارد، مثل چای به عنوان ضدویروس، مایع شست‌وشوی دهان و چشم، ضدفساد دندان، ضدسرطان، ضدتصلب شرایین، آرام‌بخش و کاهندۀ فشار خون. از عوارض مصرف بیش از حد چای به این موارد اشاره شده است: لکه‌دار و سیاه کردن دندانها، تحریک معده، یبوست، شنیدن صداهای مبهم در گوش، تحریک ناراحتیهای عصبی، ایجاد سنگ کلیه و مهم‌تر از همه ایجاد مسمومیت مزمن به نام تئیسم که نشانه‌هایی دارد؛ از جمله: سردرد، اضطراب، لرزش، اختلال حواس، هذیان، گرفتگیهای ماهیچه‌ای، طپش قلب، کم‌اشتهایی و لاغری (زرگری، 1/ 339، 342؛ میرحیدر، 2/301-307). برخی روشهای درمان خانگی نیز با استفاده از چای صورت می‌گیرد، مثلاً در دَوان (از آبادیهای نزدیک کازرون) اگر کودکی اسهال بگیرد و این موضوع طول بکشد، چای سبز و پوست سبز میوۀ پسته را دم می‌کنند و به کودک می‌دهند. این دم‌کرده، لیزی روده و اسهال را مداوا می‌کند (لهسایی‌زاده، 339).

در برخی مناطق تلیت (ترید) چای، برنج پختۀ نرم شده و حریرۀ بادام از جمله غذاهای کمکی نوزاد تا دوسالگی محسوب می‌شود (همو، 110). نوعی چای معروف به چای مکه نیز برای تسکین اعصاب و ناراحتیهای روانی مصرف می‌شود (صفری، 3/490). در خراسان برای معالجۀ یبوست برگ تازۀ بید را می‌کوبند و شیرۀ آن را با شکر می‌خورند، یا آنکه زردۀ تخم مرغ نیم‌بند را با چای کوبیده و نرم مخلوط می‌کنند و سر می‌کشند (شکورزاده، 277).

چای و قهوه‌خانه:   همان‌طور که گفته شد، گسترش و همگانی شدن مصرف چای میان مردم به شکل تدریجی رخ داد و به گزارش سفرنامه‌ها روند این همه‌گیری از اواخر سال 1246 تا 1287ق سیری صعودی داشت. چای در بازار تبریز از سوی عطاریها و شکرفروشان به صورت پیچیده شده در کاغذهای صورتی‌رنگ عرضه می‌شد (متی،268). میرزا حسین خان تحویلدار نیز در کتاب جغرافیای اصفهان به رواج تدریجی مصرف چای و پذیرایی با آن در قهوه‌خانه‌های شهر در همان دوره‌ها اشاره کرده است (ص 142).

چای نه فقط به دربار و سپس به قهوه‌خانه‌ها، بلکه به مکانهای عمومی دیگر نظیر حمامها نیز راه یافته است. پیش از رواج چای، در سربینۀ حمامهای عمومی معمولاً با قهوه و قلیان پذیرایی می‌شد (فولر، I/270). در اواخر سدۀ 13ق/ 19م نیز شاهد جابه‌جایی قهوه با چای در حمامها هستیم (بست، 266). ابزاری که در این جابه‌جایی نقش اساسی ایفا می‌کند، سماور است؛ برای همین، نقش روسها و الگوبرداری ایرانیان از ایشان را در نوشیدن چای مطرح کرده‌اند، به‌ویژه در عصر امیرکبیر (متی، 269؛ نیز نک‍ : نامه‌ها ... ، 309-312؛ برد، II/130).

تا 1297ق/1880م، قهوه‌خانه به یک مکان شناخته شده در مناطق شهری تبدیل شده بود و سیاح فرانسوی، اُرسل طی سفرش به تهران در سالهای 1882-1883م به توصیف کاملی از قهوه‌خانۀ بازار و سماورها و قلیانهای موجود در آن پرداخته است (ص 237). قهوه‌خانه‌ها معمولاً در باغ یا باغچه‌ای دلنشین محصور بودند و گرداگرد آنها میزها می‌چیدند و سماورها، قوریها، قلیانها در آنها به چشم می‌خورد (استاک، II/151-152؛ بنجامین، 99-100؛ نیز نک‍ : ه‍ د، قهوه‌خانه).

اگرچه به‌زعم میرزا حسن خان تحویلدار نوشیدن چای نزد مردم محلی اصفهان قبیح بود، لیکن در همان زمان تجارت چای توسط سیاحان و خارجیان صورت می‌گرفت (همانجا). بنابراین افزایش شمار تجار خارجی (انگلیسی و روسی) می‌تواند نقشی در گسترش مصرف چای به عنوان نوشیدنی و حتى تغییر ذائقۀ ایرانیان در اواخر سدۀ 13ق داشته باشد (متی، 272). بیشترین تأثیر را باید روسها با سماور و استکان چایشان گذارده باشند. والتر هریس در مشاهدات خود از شهر سنه (سنندج) در 1308ق/ 1890م ضمن وصف درۀ زیبای پایین شهر اظهار کرده است که مردم برای نوشیدن چای به کافه‌های متعدد آنجا می‌روند (ص 243, 246)؛ هرچند به‌تدریج چای جای قهوه را گرفت، اما عمومیت نام قهوه‌خانه‌ها همچنان به عنوان مکانی عمومی برای نوشیدن چای باقی ماند.

کم‌کم اشتیاق و عادت به نوشیدن چای در قهوه‌خانه‌ها و افزایش روزافزون شمار قهوه‌خانه‌ها به جایی رسید که مایۀ نگرانی حاکمان قاجار (و احتمالاً علما) شد تا قوانین محدودکننده‌ای را وضع کنند. بخشی از این اعتراضها به‌سبب استعمال مواد مخدر و مشروبات الکلی در کنار چای در قهوه‌خانه‌ها، و برخی دیگر در واکنش به نفوذ و سلطۀ خارجیان و به‌خصوص انگلیسیها بود. برای مثال در مجلۀ راهنما خطاب به سلسلۀ جلیلۀ روحانیون آمده است: «با خوردن قند و شکر و چای و بادنجان و گوجه‌فرنگی و غیره که مکرر به عرض رسیده به این روز سیاه یعنی انواع امراض مهلک مبتلا شدید ... آیا این مجالس خیریه در اسلام برای این برقرار شد که به اسم قند و چای انواع زهرها را به خورد مردم بدهید؛ ای وای بر این ملت که این چایی‌اش می‌باشد ... » (نک‍ : «راهنما ... »، 5).

ازجمله شدیدترین برخوردهای دولت با قهوه‌خانه‌ها و چای، فرمان 11 ربیع‌الآخر 1303 بودکه به همۀ ایالات ارسال شد، مبنی بر اینکه همۀ قهوه‌خانه‌ها باید بسته شود و چای هم نباید فروخته شود. ظاهراً این فرمان جدی گرفته نشد تا آنکه در 19 شعبان همان سال دستور مؤکد دیگری همراه با تهدید به عواقب نافرمانی صادر شد (بیانی، 4/32). اتفاق جالب دیگر که توسط پزشک انگلیسی، چارلز جیمز ویلز که میان سالهای 1283- 1304ق/1866-1886م ساکن ایران بوده، ثبت شده است، اعتراض و اغتشاش زنان بود مبنی بر درخواست از شاه تا معدود قهوه‌خانه‌های دایر را نیز تعطیل کند تا شوهرانشان با توجه به شرایط بد اقتصادی و قحطی آرد و گرانی مایحتاج، پول خود را صرف نوشیدن چای و قهوه در قهوه‌خانه‌ها نکنند (نک‍ : «ایران ...1»، 315). گاه به شکلهای گوناگون به‌ویژه در خیابانهای فرعی و خلوت قهوه‌خانه‌هایی دایر می‌شد، مثل قهوه‌خانۀ کربلایی ابراهیم یا سبزی‌فروشی اصغر که دکان خود را به محلی برای عرضۀ چای تبدیل کرده بود. این اماکن توسط مأموران بسته شد و حتى اصغر دستگیر گردید (متی، 286). زمانی هم زندانها مملو می‌شد از افرادی که به فروش چای و قهوه و قلیان اقدام کرده بودند (همانجا).

ظاهراً در 1306ق از فشار بر روی قهوه‌خانه‌ها کاسته شده است. به گزارش سالور (عین‌السلطنه)، هرچند به برخی قهوه‌خانه‌ها اجازۀ فعالیت داده شد، اما این تسامح در سطح گسترده‌ای رخ نداد (1/211). کم‌کم سیاستهای ضدقهوه‌خانه‌ای دولت تعدیل، و در نهایت کنار گذاشته شد و متعاقباً قهوه‌خانه‌ها دوباره به محلی برای گردهمایی گروههای مختلف اجتماعی مردانه تبدیل شد که در آن با نوشیدن چای (که رفته رفته به نوشیدنی ملی ایرانیان تبدیل می‌شد)، کشیدن قلیان، گوش دادن به نوای موسیقی یا نقالی و شاهنامه‌خوانی و بـازی کردن ــ به‌ویژه ترنا بازی و تخته نرد ــ اوقات فراغت خود را می‌گذراندند. به‌تدریج قهوه‌خانه‌ها به نوعی مشابه مراکز فرهنگی گردید که محل اجتماع و پاتوق اصناف یا گروههای خاص بود؛ و عناصر فرهنگی متعالی نظیر نقاشیهای اسطوره‌ای و مذهبی، داستان‌سرایی، محفل بحثهای اجتماعی و سیاسی در آن جمع شد. حتى قهوه‌چیان به چهره‌هایی شناخته شده تبدیل شدند و رفتارهای ویژۀ پذیرایی از مشتریان در کنار ابزارها و وسایل خاص به‌خصوص به منظور پذیرایی با چای شکل گرفتند. سماورهای بزرگ و زیبای روسی، قوریهای بزرگ و قندانهای چینی، استکان و نعلبکی ــ به‌خصوص استکانهای کمرباریک ــ سینی حمل چای قندپهلو و یا حمل چندین استکان نعلبکی با یک دست (به عنوان نوعی تبحر، تردستی و حرکتی نمایشی) ازجمله عناصر مرتبط با چای در قهوه‌خانه‌ها بوده است (نک‍ : گرگانی، 69-75).

سلسله‌مراتب کارگران قهوه‌خانه‌ها از قهوه‌چی تا چای بده و جز آنها در برخی منابع تاریخ اجتماعی در دست است. کارگر متبحری که وظیفۀ پخش کردن استکانهای چای میان مشتریان را داشت، «چای بده» خطاب می‌شد و به دنبال وی نوجوانی مسئولیت دادن قند را داشت که «قند بده» صدا زده می‌شد. شهری می‌نویسد: «کارگر چای بده استکانهای چای را با سر انگشتان گرفته، دور راه می‌افتاد و جلوی مشتریان می‌گرفت. از تخصص وی اینکه گاهی تا 50 استکان چای بر روی دست از پنجه تا ساعد، قندپهلو و شیرین و قنداق چیده راه می‌افتاد و جلوی مشتری که می‌گرفت، همان استکان به دستش می‌رسید که به روی دست چیده بود» ( طهران ... ، 2/51، حاشیۀ 11). از دیگر مشاغل مربوط به چای در قهوه‌خانه‌ها می‌توان به بساط‌دار، استکان جمع‌کن و استکان شوی اشاره کرد (خسروی، 91).

فضای حاکم بر قهوه‌خانه‌های متأخر را در گزارش هوشنگ باختری به خوبی می‌توان حس کرد: «قهوه‌خانه‌های ایران برای طبقۀ متوسط و فقیر و بیچارۀ شهری و جماعت روستایی به‌راستی نعمتی است که در آن شخص احساس امنیت می‌کند. امنیت از این بابت که لااقل می‌داند جیبش خالی نمی‌شود و کسی به کسی فخر نمی‌فروشد. در و دیوار قهوه‌خانه و سر و وضع قهوه‌چی و اثاثه و ابزار کارش، همه حکایت از قدمت آن دارد. قهوه‌چی مردی میان‌سال و تکیده است. کنج قهوه‌خانه روی سکو سفرۀ قند کرباسی سفید رنگی پهن است و در کنار آن مرد میان‌سال خپله‌ای چهار زانو نشسته و یک کوپه قند جلویش تلنبارکرده و با کمک قندشکن فلزی و قلوه‌سنگی که حکم سندان را دارد، سرگرم کار است. قند شکستن هم نوعی هنر است، تمام هنر قند شکستن در آن است که حتی‌المقدور حبه‌ها به اندازۀ دلخواه باشد ... ، دور تا دور قهوه‌خانه مشتریان گله به گله نشسته‌اند، یک‌ریز حرف می‌زنند و چای می‌خورند. با یکی دو تا و چهار تا و پنج تا بارشان بار نیست، صحبت از بیست تا و چهل تا ست ... مشتریان قهوه‌خانه همه در نوشیدن چای قندپهلو مشترک‌اند، اما در کشیدن دود سلیقه‌های متفاوت دارند ... » (ص 428، 435-436).

غلامحسین ساعدی نیز قهوه‌خانه‌های خیاو (مشکین‌شهر) را بر پایۀ امکاناتشان دسته‌بندی کرده است. حضور رادیو و صفحه‌گردان (گرامافون) با بلندگوهای بالای در که صدای موسیقی را به بیرون پخش می‌کنند (ص 102)، ازجمله نوآوریهای قهوه‌خانه‌ها بوده است. محمد مقدم در توصیف قهوه‌خانه‌های تویسرکان نوشته است: «بیشتر مردم برای مشاهدۀ آن ]گرامافون[ و شنیدن صفحات موسیقی در اوقات فراغت به قهوه‌خانه‌ها می‌رفتند تا ضمن نوشیدن چند چای کهنه‌دم تازه‌جوش در استکانهای کمرباریک و نعلبکیهای لب قرمزی و لب طلایی به صدای خوانندگان مورد علاقۀ خود گوش دهند» (1/587).

امروزه هنوز قهوه‌خانه‌ها ــ به‌ویژه در شهرهای کوچک‌تر یا محله‌هـای سنتی شهرهـای بـزرگ ــ برقـرارند و در آنهـا چـای همچنان قلم اصلی پذیرایی و فلسفۀ وجودی قهوه‌خانه‌ها به حساب می‌آید. در سالهای اخیر دو اتفاق جالب در شرف وقوع
 

بوده است: از سویی، به سبب توجه نسل جوان به قهوه‌خانه‌های مدرن امروزی با عناوینی چون کافی‌شاپ، و تأکید بر احیا و زنده نگاه داشتن سنت قهوه‌خانه‌ای ایرانی، اماکنی تأسیس یا بازسازی شده‌اند که غالباً به جای قهوه‌خانه، نام چایخانه بر آنها گذاشته شده است؛ از سوی دیگر، ظاهراً به پیروی از فرهنگ غربی، توجه به قهوه و مشتقات امروزی آن مثل نسکافه، کاپوچینو و جز آن از سوی نسل جوان‌تر بیشتر شده، و نوشیدن این مشتقات قهوه بر چای مرجح گردیده است و چه‌بسا مجدداً ذائقۀ قهوه‌پسند مردم نسبت به چای غلبه یافته باشد.

از کشت نهال تا چای دم‌کشیده:   مسئلۀ کاشت، داشت و برداشت چای در گیلان و مازندران آن‌چنان بومی شده است که نه تنها هریک از این مراحل، روشهای کشاورزی و باغداری خاص خود را دارد، بلکه ابزارهای دستی متعدد با نامهای محلی در کنار اسامی بومی مراحل مختلف کار و مهم‌تر از همه ترانه‌های کار همراه با فعالیت چای‌کاران رنگ و بوی فرهنگی ویژه‌ای به این گیاه بخشیده، و تا حد زیادی آن را در زمرۀ گیاهان مطرح در بافت فرهنگی (و نه فقط اقتصادی) منطقه و حتى کل ایران قرار داده است. اگرچه روند ماشینی شدن کشاورزی تا حدی باعث تغییر در روشهای سنتی شده است، اما هنوز کارکرد این روشها را در جای جای باغات چای ایران می‌توان دید.

برای تهیۀ نهال چای در اواخر پاییز، قطعه زمینی را در باغ چای مشخص و آباد می‌کنند. با عرض یک تا 5/1 متر در طول زمین به اصطلاح خیابان‌بندی (کرت‌بندی) می‌کنند و تخم چای (چای دُنه) را پاشیده، روی آن خاک می‌ریزند و روی این لایۀ خاک بریده‌هایی از کیش (شمشاد) یا کَرَف را جمع می‌کنند. هنگام گرم شدن هوا با کیش و کرف سایبانی تا ارتفاع 5/1 متر می‌سازند تا مانع تابش شدید آفتاب بر جوانه‌های چای شود. بور کردن اصطلاحی است که دربارۀ وجین علفهای هرز و بوته‌های خار به‌کار می‌رود. این بوته‌ها را پس از جمع‌آوری آتش می‌زنند. وسیله‌ای بیل‌مانند با سری پهن و دراز به طور سنتی برای شخم زدن زمین به کار می‌رود که به آن گرباز گفته می‌شود. برای آنکه شخم به سرعت و به آسانی صورت بگیرد، چوبی که دارای سوراخ و انحنایی است، به گردن گرباز می‌اندازند که پابه‌دوش نام دارد. چای‌کاران در مدتی که باغ را با گرباز شخم می‌زنند، تبری هم به همراه دارند که با آن ریشه‌های باقی‌ماندۀ ته خاک را بیرون می‌آورند. وسیلۀ دیگری که برای زدودن ریشه‌ها و علفهای روی خاک به کار می‌رود، چنگ نامیده می‌شود. پس از چنگ‌کشی با بُلو زمین را کاشت می‌کنند و خاک برای کشت آماده می‌شود. تکه‌زمینی را که به این صورت آماده شده، ترکیبی است از خاک و تورته گِل (ماسه)، و سایبانی که بر روی آن درست کرده‌اند، خزانه می‌نامند.

چای‌کاران در صورتی که زمین پرآب باشد، خندقهایی حفر می‌کنند (چل) تا آب اضافی باغ کشیده شود. تیر ماه وقت وجین کردن، و آبان زمان برداشتن سرپـوش پوشالی است. نهال سراسر تابستان و پاییز سال بعد در خاک می‌ماند و در پاییز قابل کشت می‌شود. آذر یا اسفند زمان مناسب برای کشت نهال چای است. متربندی، ریسمان‌کشی یا خیابان‌کشی نوعی تعیین خط کاشت است که پیش از کشت نهال باید انجام شود. بدین ترتیب که طنابی برمی‌دارند و در هریک متر از طناب نشانه‌ای می‌گذارند. این عمل را در طول و عرض زمین انجام می‌دهند. نشانه‌ها در هر جایی از زمین که قرار گیرد، چوبی در آنجا فرو می‌کنند. پس از خیابان‌کشی در حقیقت هر مترمربع از خاک 4 بوتۀ چای را در برمی‌گیرد. با چوبی به نام پَیه جاهای نشان‌دارشده را گود می‌زنند و نهالی در آن قرار می‌دهند. به این نهال نوکاشت، نشای چای (چای ونیشه) می‌گویند. ردیفهای چای را که به این طریق به وجود می‌آید، وار می‌گویند. اگر بوته‌ای خارج از ردیفهای اصلی سبز شود یا کاشته شود، مول نامیده می‌شود. نهالها پس از 3 سال آماده و قابل بهره‌برداری می‌شود.

باغهایی که در پاییز شخم خورده‌اند، دوباره در بهار شخم زده می‌شوند که به آن بیل و گردن می‌گویند؛ اما باغهایی را که در زمستان شخم زده‌اند، دیگر در بهار شخم نمی‌زنند. در سال چهارم بوته‌ها را با داس بلند (داز) هرس می‌کنند تا باغ تبدیل به جنگل نشود. هرس خود 3 نوع دارد: ته هراس (از ساقه)، سر هراس (از ساقه به بالا)، و گل هراس (وسط ساقه).

چین (چیدن) چای بستگی به وضع هوا دارد و جمعاً 4 یا 5 چین صورت می‌گیرد. در نخستین چین بهترین نوع چای به دست می‌آید. کارگران در حالی که زبیلکه (زنبیل کوچک یا کولبار زبیل) در دست یا روی کول دارند، به باغ چای می‌روند. محتوی چند عدد از این زنبیلها را در وَروَره زبیل ریخته، و چند نفری برای حمل آن را بلند می‌کنند. روی زنبیل چای پارچه‌ای قرار می‌دهند (سرپرده)، سپس ریسمانی (لاخوند) دور زنبیل می‌بندند و چوبی (کلاکوت) از میان ریسمان گره خورده رد کرده، زنبیل را روی دوش می‌گذارند و به کارخانه می‌برند. انواع برگ چای به درجۀ یک (دو برگ و یک غنچه)، درجۀ دو (3 برگ و یک غنچه) و درجۀ سه (یک برگ درشت مخلوط با برگهای ریز و درشت) تقسیم می‌شوند. اگر کمی تأخیر در چین چای رخ دهد، چای درجۀ یک به درجۀ دو تبدیل می‌شود یا حتى برگهای آن سیاه و غیرقابل مصرف می‌شوند. چای خوب آن است که برگ زده (وَلگازه) باشد، نه بنج شده (بَنجازا). برگ درشت چای را که به برگ درخت جنگلی معروف است، کئوله ولگه می‌گویند. گاهی برگ سفیدی در آن همه سبزی چای پیدا می‌شود و هرکس آن را بیابد، انعام می‌گیرد. در کلاچای و قاسم‌آباد هدیۀ این غنچۀ چای را به اصطلاح نثار کردن می‌گویند و آن را نثار صاحب باغ می‌کنند (میرشکرایی، 135).

در نخستین روز چای‌چینی، ساعت سعد و نحس را در نظر می‌گیرند و به عنوان «سازه‌نیک» کمی چای می‌چینند و می‌برند نزد یکی از افراد مورد اعتماد و از وی سکه‌ای دریافت می‌کنند. آن سکه را که سُفته نامیده می‌شود، به این جهت که برکت دارد، ته کیسه نگه می‌دارند. برخی باغدارها در آخرین روز چای‌چینی برای کارگران به عنوان کارسری، پیراهنی می‌خرند.

برای تبدیل برگ سبز به چای خشک، برگها را در سایه می‌گسترند تا 30 ساعت در هوای معتدل و 3 روز در هوای سرد بماند و پلاس بخورد. هر بار حدود دو کیلو برگ پلاسیده را در لاک (لاوک) که نوعی طشت چوبی است، می‌ریزند و با دو دست برگها را می‌مالند تا به صورت لوله درآید. آن‌گاه پارچه‌ای روی آن می‌اندازند تا کمی حالت تخمیر پیدا کند. بعد آن را در فِر (فُرم یا دستگاه خشک‌کن) خشک می‌کنند.

طبقه‌بندی چای خشک طی عمل ساطورزنی (غربال) صورت می‌گیرد که فردی ورزیده باید آن را انجام دهد. ساطورزن پس از کوبیدن چای روی تخته آن را تحویل الک‌زن می‌دهد. الک‌زن نیز با مهارت خود و انتخاب غربالهای مختلف چای را طبقه‌بندی می‌کند، به این شرح: درجۀ یک یا قلم، درجۀ دو یا شکسته، درجۀ سه یا باروتی، درجۀ چهار یا ساچمه، درجۀ پنج یا خاک. خاک را شبیه چای کیسه‌ای که معروف به لیپتون است، بسته‌بندی می‌کنند تا قابل استفاده شود. ضایعات باقی‌مانده به عنوان کود مصرف می‌شود. از انواع غربال می‌توان از تَه تَه برای چای ریز، و برگرد برای گرفتن چای درشت نام برد (برای اطلاعات بیشتر، نک‍ : پاینده، فرهنگ ... ، 266- 268؛ سادات، 31-35؛ مشایخی، 385-393). به‌جز اصطلاحات محلی مثل بی‌پئری (یعنی بی‌پدر که به چای از جنس پست گفته می‌شود)، کال شکاف، بهرجه، کامل شکاف، تلخه چای و پیرگوزکا از دیگر اصطلاحات بومی مربوط به چای است (نک‍ : پاینده، همان، 269؛ شهاب، 197-204).

ترانه‌های زیبایی به گویشهای محلی طی مراحل مختلف کار توسط کارگران (زن) خوانده می‌شود که گاه به صورت ترجیع‌بند به صورت گروهی تکرار می‌شود. مضامین همۀ این ترانه‌ها عشق میان دختران جوان و پسران، و امید به ازدواج و زندگی مشترک است. مثلاً ساطورزنان برای سرعت دادن به کار همراه با نوای ساطور زدن می‌خوانند: «چای مای تو/ چی بلا بو بوی تو/ تی همسر ئون مرده بوبون/ ایسه‌ئن نو بوی تو» (پاینده، همانجا). البته این شعر در گیلان به‌خصوص لاهیجان و لنگرود به صور دیگر هم خوانده می‌شود. در تنکابن نیز این‌گونه ترانه‌ها خوانده می‌شود، مثلاً: «تی تومان آل تی پیرهن آلِ آبی/ چیه باغه سر نشو تو زایه وابی/ چیه باغه سرنشو تره چته گیره/ املش بازار نشو تره وچه گیره» (نک‍ : سادات، 35-36).

هنگام چیدن اول برگ سبز اعتقاد بر این است که پدر خانواده و در صورت فوت پدر، مادر خانواده یکی از فرزندان ارشد خود را انتخاب می‌کند تا آن فرزند برای اولین‌بار و قبل از افراد دیگر خانواده چای بچیند؛ چرا که معتقدند اگر فرزند اول خانواده قبل از همه شروع به چیدن چای کند، آن سال محصول چای آن خانواده بیشتر می‌شود. برخی اعتقاد دارند که برای چین اول باید از شخصی به اصطلاح سبک‌دست کمک گرفت، چون او با این کارش به محصول چایشان برکت می‌بخشد (رمضانعلی‌پور، 112-113).

یکی از مهم‌ترین مراحل تهیۀ چای به‌عنوان نوشیدنی، دم کردن چای است. تبحر در این کار به همان اندازۀ کیفیت خود چای خشک، در خوش‌عطر و طعم شدن چای به‌عنوان یک نوشیدنی گوارا مهم است. در دورۀ صفویه چای را مانند امروز دم نمی‌کردند. مجتبى مینوی به نقل از قاضی ابن کاشف‌الدین محمد یزدی نوشته است: «قاعدۀ طبخ او آن است که مثقالی از آن را در 150 مثقال آب بجوشانند تا به 80 مثقال آید. خوردن آن موجب کسالت می‌شود و خواب اندکی می‌آورد» (نک‍ : خسروی، 85).

دم کردن چای به معنی این است که روی چای خشک که در ظرف مخصوص (قوری) ریخته شده، آب داغ بریزند و مدتی آن را در معرض بخار آب یا حرارت آتش قرار دهند، تا خوب رنگ بگیرد؛ اما روشهای دم کردن چای در نقاط مختلف و به تناسب وسایلی که به کار می‌برند، کم و بیش تفاوتهایی دارد. معمول‌ترین روش دم کردن چای چنین است: آب داغ در قوری خالی می‌ریزند و در آن می‌گردانند و خالی می‌کنند تا قوری داغ شود. سپس چای خشک را به اندازۀ پیمانه‌ای که برای مصرف دارند، داخل قوری ریخته، آب جوش را به آرامی روی چای می‌ریزند، به اندازه‌ای که قوری سرخالی باشد. آن‌گاه قوری را کنار آتش یا روی سماور می‌گذارند و یک تکه پارچۀ کوچک (روقوری) ــ که معمولاً از جنس شـال و سـوزن‌دوزی شـده است ــ روی آن می‌انـدازنـد. انداختن روقوری به دم کشیدن چای کمک می‌کند. زمان دم کشیدن، به نسبت دیردم یا زود دم بودن نوع چای متفاوت است، و در هر صورت دست‌کم هفت هشت دقیقه زمان می‌برد (میرشکرایی، 114).

گاهی ممکن است چای داخل قوری جوشیده شود؛ برای رفع جوشیدگی و بدطعمی آن ابتدا قوری را از روی سماور یا کتری برمی‌دارند و سپس مقداری آب سرد داخل چای جوشیدۀ قوری می‌ریزند تا طعم و بوی جوشیدگی چای از بین برود و چای خوش‌رنگ و معطر شود (رمضانعلی‌پور، 113). انداختن یکی دو حبه قند در قوری چای جوشیده برای رقیق‌تر کردن آن نیز مرسوم است.

گاه چای را به روشهای دیگر نیز دم می‌کنند. مثلاً در بندر گنگ برای تهیۀ چای ابتدا آب را جوش می‌آورند و شکر در آن می‌ریزند تا شیرین شود. وقتی آب جوش و شکر خوب با هم مخلوط شدند، قدری چای در آن می‌ریزند و بعد این مخلوط را در فلاسک مخصوص چای می‌ریزند و می‌نوشند. این چای خواهان زیادی دارد و به آن هواری می‌گویند (نوربخش، 188-189).

گاهی برای خوش‌رنگ و شفاف شدن چای، ابتدا چای خشک را در قوری می‌ریزند و زیر آب سرد می‌گیرند تا به اصطلاح گرد و خاک چای شسته شود؛ سپس آب جوش روی آن می‌ریزند و می‌گذارند روی سماور یا کتری دم بکشد. در برخی نقاط ایران و در میان برخی خانواده‌ها معمول است که می‌گذارند چای یک جوش کوتاه و به اصطلاح یک قُل بزند، تا به‌خوبی طعم و رنگ بگیرد. پیش از آنکه سماور معمول شود، کتری مسی و نوعی ظرف چدنی شبیه آفتابه به نام کندوک برای دم کردن چای به کار می‌رفت. کتری در همۀ نقاط ایران معمول بود و کندوک بیشتر در مناطق شرقی، جنوبی و شمال شرقی رواج داشت. کتری یا کندوک را کنار آتش می‌نهادند و آب را در آن جوش می‌آوردند، سپس چای را در داخل همان ظرف در آب جوش می‌ریختند و چند دقیقه کنار آتش قرار می‌دادند تا دم بکشد. آخرین تحولی که در شیوۀ دم کردن چای رخ داده، استفاده از ظرفهای جدیدی به نام فلاسک است (میرشکرایی، 115).

معمولاً چای را با نوعی شیرینی می‌نوشند. عمومی‌ترین شیرینی، قند است. اما شکر، نبات، آب‌نباتهای دستی مثل آب‌نبات قیچی، شکرپنیر، پولکی و شیرینی چای (در آذربایجان) نیز مصرف می‌شود. استفاده از شیرینیهای طبیعی‌تر نظیر خرما، کشمش، توت خشک و یا محصولات امروزی مثل شکلات و بیسکویتهای شکلاتی هم رواج دارد. منظور از اصطلاح چای قندپهلو، این است که در قهوه‌خانه‌ها چند حبه قند کنار سینی کوچک زیر استکان و نعلبکی می‌گذارند. دیشلمه اصطلاح بازاری همان قندپهلو ست. خوردن چای شیرین با نان و پنیر در وعدۀ صبحانه تقریباً به یک عادت همگانی ایرانیان بدل شده است.

نوعی چای شیرین وجود دارد که ازجمله ابداعات ایرانیان است و به آن چای دو رنگ یا دو رنگه می‌گویند و در خراسان، گیلان، مازندران، آذربایجان و مناطق مرکزی ایران بیشتر طرف‌دار داشته است و امروزه کمتر مصرف می‌شود. در چای دورنگ نیمی از استکان یا بیشتر را با شکر و با غلظت زیاد شیرین می‌کنند و بعد چای را آرام آرام به آن اضافه می‌کنند. مصرف این شکل از چای بیشتر طی مراسم و ضیافتها و یا برای سرگرمی کودکان صورت می‌گیرد (همو، 117). این نوع چای حتماً باید در استکان یا لیوانی بلورین مثل فنجانهای شیشه‌ای یا بلوری درست شود تا هم چای بتواند روی سطح بالایی باقی بماند و هم دو رنگ بودن آن از بیرون ظرف دیده شود. در برخی شرایط مثل گرمازدگی و دل‌پیچه، و گاه به شکل سلیقه‌ای چای را با مواد خوش‌رایحه‌ای چون لیمو، آب لیمو، آب نارنج، هل، بیدمشک، زنجبیل، آلبالو، نعناع، زعفران، نبات و دارچین ترکیب می‌کنند. جعفر شهری به چای‌فروشان دوره‌گرد که چای دارچینی می فروختند، اشاره کرده است. ابزار کار آنها عبارت بوده است از یک سماور حلبی استوانه‌ای و دسته‌دار، دسته‌ای از مفتول و دستگیره‌ای همانند دستۀ سطل، آتشخانه‌ای دودکش‌مانند در وسط با سوراخهایی در پایین جهت رساندن هوا به آتش آتشخانه، دری مانند در دیگ، لوله‌ای سرخود که بر تنه لحیم می‌شد، سطل کوچکی از آب، کیسه‌ای از خرده‌چوب و خرده‌هیزم، استکان و نعلبکیهای سفالین، و کیسه‌هایی از دارچین و آب‌نبات ( تاریخ ... ، 5/92-93).

اصولاً سماور، قندان، استکان، نعلبکی، منقل، قوری، تُنگ پای سماور و چای‌دان ظروف چای محسوب می‌شوند (جانب‌اللٰهی، 50-51). اصطلاحی در ایران وجود دارد که می‌گوید: چای خوب باید لب‌سوز و لب‌دوز و لبریز باشد. یعنی داغ باشد به حدی که لب را بسوزاند، طعمش گس باشد به حدی که دهان را جمع کند، و ظرف آن پر و لبالب باشد. علاوه بر اینها چای باید تازه‌دم و پررنگ یا غلیظ باشد. اگر چای دیرمانده باشد، بوی جوشیدگی می‌دهد و ممکن است موجب این شوخی شود که کهنه‌دم و تازه‌جوش است. اگر هم کم‌رنگ باشد، مردم به طعنه می‌گویند: آژان‌دیده، یعنی ترسیده و رنگ و رویش پریده است (میرشکرایی، 119). گاه نیز به چای کم‌رنگ آب زیپو، و بعضی وقتها آب دهن‌مرده هم می‌گویند (شاملو، 1/134). گاهی واژۀ چای، کنایه از ناشتایی یا صبحانه دارد، مثل اینکه: ظهر شد، مگه چای نمی‌خوری؟ (نجفی، 1/410). اصطلاح «نان و چایی» نیز گاه در معنای ناشتایی و صبحانه به کار می‌رود. ضرب‌المثلها و زبانزدهای دیگری هم با چای ساخته شده است، از جمله: چایی [که] نمک ندارد، تا آدم را نمک‌گیر کند؛ قند را با چایی می‌خورد، نه چایی را با قند؛ چای سرد و پلوی سرد چاره دارند، ولی نگاه سرد و حرف سرد چاره ندارد؛ چای آب رودخانه و قندمال کارخانه (نک‍ : دهگان، 290؛ شهری، قند ... ، 276؛ ذوالفقاری، 1/767).

چای نزد عشایر و کوچروان ایران نیز بسیار محبوب است، به طوری که یکی از اقلام اصلی و لوازم ضروری هنگام کوچ محسوب می‌شود (قاسمی، 120؛ خیراندیش، 216؛ افشار سیستانی، ایلها ... ، 2/634)؛ به‌ویژه لرها زبانزدهای متنوعی با چای و سماور دارند، مثلِ «چی سیاه، قوری سفید، سماور زرد/ گل‌وری دمش بکو سر می‌کنه درد» (لمعه، 61). ازجمله اساسی‌ترین اقلامی که عشایر و کوچروان از پیله‌ورهایی می‌خریده‌اند یا برای خرید آن به بازارهای شهری می‌رفته‌اند، قند و چای بوده است.

پذیرایی با چای و آداب آن:  یکی از رسوم کهن و رایج ایرانیان، رسم پذیرایی از میهمان است که این رسم خود مراحل مختلفی دارد، همچون خوشامدگویی، تهیۀ طعام و نوشیدنی، تعارف و میهمان‌نوازی. در روند پذیرایی، پس از رواج چای تغییراتی در شیوۀ میهمان‌داری ایرانیان نیز رخ داد. معمولاً نخستین اقدام میزبان تهیۀ چای و پیشکش آن به میهمان خود است. سعی بر آن است که چای تا جای ممکن تازه‌دم و با کیفیت و داغ باشد. چای را بیشتر خانم خانه یا دختر خانه به میهمانان و معمولاً به ترتیب سن آنها و گاه نیز بر مبنای جنسیت تعارف می‌کند. پذیرایی با چای خاص خانه‌ها نیست، بلکه در هر جای دیگر ازجمله قهوه‌خانه‌ها یا سایر مجالس هم صورت می‌گیرد. امروزه در همۀ مکانهای اداری، وزارتخانه‌ها، و شرکتهای دولتی و خصوصی برخی از فضای محیط کار به آبدارخانه اختصاص می‌یابد که یک یا چند نفر آبدارچی (آبدارباشی) مسئول آن هستند و هر مدت یک‌بار از کارکنان و مراجعان با چای و قند پذیرایی می‌کنند (برای اطلاعات بیشتر، نک‍ : ه‍ د، آبدار).

کارلاسرنا در سفرنامۀ خود به ایران در بخشی که به آیینهای ایرانیان پرداخته، به پذیرایی از میهمانان ازجمله تعارفات و چاق‌سلامتیها اشاره کرده، و پذیرایی با انواع شیرینی و چای و قهوه و قلیان آن هم به تناوب و به کرات را در فرهنگ میهمان‌نوازی ایرانیان به تصویر کشیده است ( آدمها ... ، 72؛ دربارۀ توصیف سایر سیاحان، نک‍ : بیگی، جم‍‌ ). چند بار چای آوردن از دیگر آداب پذیرایی ایرانیان است. هنوز هم گاه آن‌قدر چای می‌آورند تا میهمان خود اعلام کند دیگر چای نمی‌خواهد. رسم بر این بوده است که این موضوع را با برگرداندن استکان (سر و ته کردن آن) در نعلبکی نشان دهند. بر زبان راندن عباراتی چون بسم‌الله، بفرمایید، چایتان سرد نشود، نمک ندارد و جز آن در تعارف چای به میهمان به کار می‌روند (میرشکرایی، 126- 129). همایونی در وصف فرهنگ مردم سروستان می‌نویسد: «چای آن قدر طرف‌دار دارد که نه حدی دارد نه حسابی؛ توی هر خانه‌ای که وارد شوی، چشم به هم نزده‌ای که چای جلوت گذاشته‌اند و عقیده دارند که فحش دو تا، چای هم دو تا، یعنی حتماً باید دو تا چای بخوری ... » (ص 166).

پذیرایی با چای در دیگر کشورهای اسلامی هم رایج است: در آنجا نیز در اعیاد، جشنها، عزاها و سایر مراسم جمعی با چای از میهمانان پذیرایی می‌کنند. یکی از معروف‌ترین این مراسم، مراسم میهمانی چای است که در شمال افریقا به‌خصوص مراکش رایج است و در همۀ طبقات اجتماعی از غنی تا فقیر اجرا می‌شود. ریشۀ این مراسم بازمی‌گردد به دربار سلاطین مراکش و گروهی که نامشان اصحاب موالین اَتای (متولیان چای) بود و در رأس آنها چایچی قرار می‌گرفت. از وظایف چایچی آن بود که چند بار چای را قبل از تعارف به میهمانان بچشد، تا از کیفیت مطلوب آن مطمئن شود (نک‍ : سبتی، 42-43، 77-79). برخی باورها پیرامون چایچی میان مردمان شمال افریقا بوده است، از جمله اینکه چایچی می‌بایست وظایف خود را با دست راست انجام دهد و نباید سیاه‌پوست، برده، فقیر، کور و کم‌عقل باشد (همو، 45، 156).

رسم چند بار نوشیدن چای نزد عربهای مسلمان همچون ایرانیان برقرار بوده است. در لیبی و مراکش میهمانان حاضر در میهمانی چای می‌بایست 3 فنجان چای پشت سر هم بنوشند و رد کردن تعارف چای ــ به‌خصوص قبل از نوشیدن این 3 فنجان ــ دور از ادب است. در عربستان میهمان باید پس از چند بار نوشیدن چای حتماً پس از 3 یا 5 بار از نوشیدن باز ایستد تا رقم نهایی زوج نباشد. در میان طوارق (الجزایر) رد کردن دور دوم یا سوم چای بی‌احت

/ 0 نظر / 27 بازدید