برنامه جدید دولت سری لانکا برای صنعت چای این کشور

آینده صنعت 150 ساله چای سری لانکا بسیار روشن است و دولت همه کارهای لازم برای پایداری و تداوم این صنعت را انجام خواهد داد.

ماهیندا سامارا سینگه، وزیر امور کشت و صنعت های سر یلانکا گفت: سری لانکا با تولید بهترین چای و برندهای معتبر، آینده ای بسیار درخشان دارد.

به تازگی دولت برای تحرک بخشیدن به این صنعت برنامه اعطای یارانه جهت واکاری، کشت نهال های جدید و استفاده از کودهای شیمیایی و ترویج شیوه های مکانیزه برداشت، هرس و نگه داری را به اجرا در آورده است. یارانه انجام عملیات واکاری از 300 هزار روپیه به 350 هزار روپیه در هکتار افزایش یافته است. برای کشت نهال های جدید هم 235 هزار روپیه یارانه در نظر گرفته شده و مبلغ 6 میلیارد روپیه بابت یارانه تهیه کودهای شیمیایی در بودجه کشور اختصاص یافته است.

با انعقاد یک موافقت نامه با بانک سیلان، هر چایکار مالک دو ایکر (هر ایکر معادل 4047 متر مربع) زمین تا 500 هزار روپیه برای واکاری، کاشت نهال جدید و نگه داری سیستم زهکشی، حفظ منابع آب و دیگر کارهای ضروری می تواند اخذ کند. روش های نوین و مکانیزه برداشت به جای روش های قدیمی در حال ترویج است و دولت مبلغ 100 میلیون روپیه در بودجه برای خرید و توزیع ماشین های برداشت منظور کرده است.

این برنامه هفته گذشته در پاسخ به معضل کمبود نیروی کارگری اعلام شد. ماشین های برداشت به مبلغ 22 میلیون روپیه خریداری و میان خرده مالکان توزیع گردیده است. ماشین های برداشت دیگری به ارزش 30 میلیون روپیه در شرف خریداری و توزیع است.

این برنامه در نقاط مختلف سری لانکا مثل galaha، Matara , kalutara اجرا شده است و به زودی در مناطق نوارا علیا و راتان پیورا اجرا خواهد شد. به هر باغداری که کمتر از 2 ایکر زمین داشته باشد مبلغ 5000 روپیه بلاعوض داده خواهد شد.

دکتر جایواردنه گفت: این صنعت بیش از 150 سال است که با همه فراز و فرودها به حیات خود ادامه داده است.

وی گفت: سری لانکا بهترین برندهای چای جهان را دارد و دولت متعهد به ترویج این صنعت است و بدون تردید در این زمینه کارهای لازم را انجام داده که چای سیلان به این جایگاه رسیده است.

حدود 390 هزار خانوار در سیلان به صورت خرده مالکی چایکاری می کنند و این یکی از دلایل اصلی ارائه این برنامه مشوق ها است.

به دستور رئیس جمهور مبلغ 6 میلیارد روپیه برای شرکت های کشت و صنعت و خرده مالکان در بودجه در نظر گرفته شده تا مرکز تحقیقات چای با خیالی آسوده کارهای لازم مانند معرفی جدیدترین روش ها و توسعه ارقام سریع الرشد و ترویج این صنعت را انجام دهد. اکنون چای سیلان از تمام رقبا گران تر است و حفظ این شرایط یکی از چالش های مهم این صنعت در آینده خواهد بود.

توافق نامه دو ساله در زمینه افزایش دستمزد کارگران کشتزارهای چای باعث اطمینان خاطر آنان از نظر مادی گردیده اما بهره وری به همان نسبت افزایش نیافته است. بنابراین همه باید در جهت نیل به این مقصود تلاش کنند.

دکتر آبی سینگه (Abeysinghe) مدیر مرکز تحقیقات چای سری لانکا گفت: یکی از برنامه های کلیدی بخش تحقیقات، توسعه واریته های جدید است که مقاوم به خشکی بوده؛ عملکرد و کیفیت چای خشک مطلوب تری داشته باشند. 5000 سری رقم جدیدی که اخیرا تهیه شده و دارای تمام خصوصیات فوق هستند به صنعت چای معرفی گردیده است. ارقام این سری کاملا با شرایط مناطق یووا (Uva) و کشتزارهای سه ناحیه مرتفع، میانی و کم ارتفاع تولید چای سازگارند. برنامه مشابهی با هدف ترویج مکانیزاسیون برداشت که 40 درصد هزینه های تولید را به خود اختصاص می دهد؛ انجام خواهد شد.

برنامه ترویجی دیگری برای آشنایی افراد منتخب با نحوه کار ماشین های برداشت تدارک دیده شده است.

روشن راجا دوری، رئیس انجمن چایکاران سری لانکا گفت: صنعت چای هم برای کشور ارز آوری دارد هم رفاه اجتماعی و اقتصادی عاملان را تامین می نماید. تمام ابعاد پایداری و رشد این صنعت یعنی تامین رفاه و آبادی باغ های چای را توامان بایست در نظر گرفت. این گمان اشتباه است که چایکاران از واکاری غفلت کرده اند. چون بیست سال قبل در هر جا و هر موقعی که لازم بود؛ انجام شده است. می توانم بگویم در 33 درصد کل باغا های چای واکاری صورت گرفته است. البته برخی شرکت ها در پرداخت دستمزد کارگران کوتاهی کرده اند. در کنیا با همه تلاش هایی که انجام شده تنها تولید را زیاد کرده اند ولی قیمت چای آنها به گرد ما نمی رسد. بنابراین همه باید برای حفظ جایگاه چای سیلان تلاش کنند.

مدیر سازمان امور خرده مالکان سری لانکا گفت: امسال دولت برنامه خوبی برای صنعت چای مهیا کرده است.

خرده مالکان حدود 72 درصد کل برگ سبز سری لانکا را تولید می کنند و دولت یارانه هایی برای کمک به انها معین ساخته است. از جمله یارانه کود که باعث می شود کود 3500 روپیه ای حدود 1300 روپیه به دست کشاورز برسد.

وی گفت: چایکاران از فناوری های نوین در حوزه برداشت  و دیگر فرایندها استقبال می کنند.

 

منبع: lanka news

25 می 2014

/ 1 نظر / 5 بازدید
مرد احساسی

من دیوانه نیستم فقط کمی تنهایم همین چرا نگاه میکنی تنها ندیده ای