نقش گردشگری چای در شمال شرقی هند

با این که جنوب هند نیز از گردشگری چای سهم اندکی می ­برد؛ اما این منطقه شمال شرقی هند است که به شدت در این زمینه به تکاپو افتاده است.

گردشگری چای را این طور تعریف می­کنند:«نوعی از گردشگری که علاقه به تاریخ، فرهنگ، سنت ­ها و مصرف چای محرک و ترغیب­ گر آن است.»

باغ چای خودش چشم­ها را متوجه زیبایی ­اش می کند. این تصویر در کنار آگاهی از فرایند کشت چای از برگ چینی تا تولید چای خشک کافی است تا بازدیدکنندگان را از این تجربه مسحور کند.

هم­چنین جشنواره­ های فرهنگی که در آن بر ابعاد قدیمی و سنت­ های چای تاکید   می­شود؛ فرصت مواجه شدن با خاص­ ترین بخش فرهنگ چای را فراهم می ­سازد.

مالکان باغ­های چای و مسئولان حوزه گردشگری در حال برنامه ­ریزی برای ایجاد امکانات و زیرساخت­های مناسب برای پذیرایی از گردشگران هستند. این کار ضمن ایجاد اشتغال برای منطقه باعث افزایش درآمد ساکنان آن خواهد شد.

شورای دولت شمال شرقی و دولت بنگال غربی یک برنامه جامع 10 ساله در این زمینه تدوین کرده ­اند. در این برنامه بر ایجاد امکانات مناسب برای گردشگران تاکید شده است.

گردش در فضای طبیعی باغ­های چای، اجرای برنامه چشش چای، بازدید از یک کارخانه چای امروزین و برگ چینی با دست در باغ­ها از دیگر برنامه ­هایی است که در این زمینه مد نظر قرار گرفته است.

دولت مجوزهای لازم را در این خصوص صادر خواهد کرد. اکنون چایکاران در حال ثبت نام و اظهار مشخصات ویژه باغ­های خود به مسئولان هستند.

/ 3 نظر / 11 بازدید
عسل فومنی

دوست خوبم سلام در زندگی ثروت حقیقی مهربانی است و بینوایی حقیقی خودخواهی.

جاوید عاشوری

جالب است. امیدوارم دولت مردان ما نیز با حمایت عملی خود تسهیلاتی ایجاد نمایند تا ما نیز بتوانیم مناظر زیبای باغاتمان را به گردشگران نشان دهیم.هرچند راه طولا نی در پیش داریم.

مظفری

اگریتوریسم(اگروتوریسم) رویکردی نسبتاً جدید و فوق العاده جالب است که می تواند به عنوان یک درآمد مکمل رونق بخش بخش کشاورزی باشد.