برنامه ویژه مرکز تحقیقات چای سری لانکا در سال 2014

 

مرکز تحقیقات چای سری لانکا با وجود نوسان فراوان آب و هوا در این کشور قصد دارد برنامه ­هایی را برای رساندن تولید چای به بالاتر از 350 هزار تن تا پایان سال جاری به اجرا گذارد.

دکتر جری جایاواردنا (Gerry Jayawardena) گفت: این برنامه شامل بهره­ گیری از ماشین آلات، معرفی واریته ­های پر بازده و مقاوم به خشکی می ­گردد و انتظار می ­رود این صنعت را تا پایان امسال در موقعیت بهتری قرار دهد.

وی گفت: برای داشتن یک صنعت پایدار و جذب افراد مستعد برای آینده، استفاده و رایج کردن ماشین آلات اهمیت فراوانی دارد. از طرف دیگر تولید چای با کیفیت اعلا که سری لانکا در جهان به خاطرش مشهور است و حفظ قیمت­ های کنونی در بازار (به دلیل صادرات 95 درصدی چای تولید شده) باید مورد توجه قرار گیرد.

سال گذشته سری لانکا بیش از 340 هزار تن چای تولید کرد. اما صنعت چای سری لانکا با دشواری ­هایی از قبیل کمبود نیروی کارگری مواجه است و حتی وزارت امور کشت و صنعت 100 میلیون روپیه برای رفع این کمبود در سال 2013 تصویب کرد.

دکتر جایاواردنا گفت: احتمال این که صنعت چای سری لانکا در بلند مدت گرفتار مضیقه نیروی انسانی، کاهش بهره­ وری، بالارفتن هرینه تولید و کاهش کیفیت شود؛ منتفی نیست. لیکن این تهدید ها را با یک برنامه اصولی و سنجیده می ­توان از پیش رو برداشت.

وی اضافه کرد یک برنامه خاص با مشارکت 100 جامعه خرده مالک چایکار و 50 کارخانه بخش خصوصی که همگی در مناطق چایکاری این کشور شامل کاندی (kandy)، بادولا (badulla)، ماتاله (matale)، که گاله (kegalle)، سابارا گامووا (sabaragamuwa)، نوارا علیا (nuwara elyia)، کورونه گالا (kurunegala) و ماتارا (matara) اجرا می­ شود؛ معیارهایی برای تداوم پایداری صنعت چای سری لانکا ارائه خواهد نمود.

او گفت: امنیت انرژی یکی از چالش­ های اساسی صنعت چای سری لانکا است. زیرا مصرف هیزم در خشک کن ها باعث کمیابی این منبع شده است. در حال حاضر سالانه 200 میلیون متر مکعب چوب برای خشک کردن چای در کارخانه های چای سازی سری لانکا نیاز است و حتی از خزانه داری درخواست شده تا تسهیلات بیش تری برای کشت درختان هیزمی فراهم کند.

البته منابع دیگر مثل برق و نفت یا گازوئیل موجودند اما از لحاظ قیمت بسیار گران تمام می شوند. شاید دولت بتواند در این زمینه کاری انجام دهد.

دولت مبلغ 6 میلیارد روپیه جهت تامین کود مورد نیاز چایکاران با قیمت های پایین در نظر گرفته است.

دکتر جایاواردنا اطمینان داد موسسه تحقیقات چای سری لانکا اجرای روش های جدید و پایدار کشت چای (یعنی توجه به واریته های ارگانیک، پر بازده و مقاوم به خشکی) و  نحوه صحیح مصرف انواع کودها را استمرار می بخشد.

 

منبع: مرکز تحقیقات چای سری لانکا- 26 می 2014

/ 1 نظر / 8 بازدید
مظفری

این خیلی خوبه که اطلاعاتتون جدیدن.ممنون