فرهنگ چای ترک و محصولات آن(1)

" ابزار و ادوات مربوط به چای "

-"زیگفرید گیدون" در کتاب " مکانیزه شدن فرماندهی را در اختیار می گیرد "در خصوص طراحی های عامه می گوید: تمامی اشیا فروتنانه شیوه ی زندگی ما را در عمیق ترین بخش و در پنهان ترین اعماق آن تحت تاثیر قرارداده اند. منظورم آن دسته از اشیای فروتن است که با حرکت در مسیر زندگی روزانه و تمدن ما همه چیز را در حجم وسیعی تحت تاثیر قرار داده اند.

در ابتدا به شکل ایده آل طراحی شدند و  زمانی که عملکردی را که از آنها انتظار می رفت را بی کمی و کاستی به عمل آوردند و فرم آن در طی زمان به کمال رسیده و با عبور از فاعل آن به بخشی از جمع تبدیل شده و اشیای غیر قابل اجتناب تبدیل می شوند. این تغییر و تبدیل چنان دارای ریشه های عمیق است که غالبا یافتن طراح آن غیر ممکن است و به همین دلیل طراح پنهان آن و شیوه ای که به آن زندگی بخشیده و عادات همراه آن مورد قبول واقع می شود.دلیل این همه درونی شدن فرهنگ چای در ترکیه این عملکرد کمیابی است که در موجودات قابل درک است و با این نوع محصولات قابل قیاس است.اولین این محصولات استکان چای سنتی است.

" استکان چای "

-در حالیکه در خصوص اینکه چه کسی اولین بار استکان چای ترک را طراحی کرده است اطلاع دقیقی نیست، اما در تابلوی نقاشی اثر استاد " علی رضا " به نام " سماور " به استکان چای بر می خوریم. با در نظر گرفتن اینکه هنرمند در سال 1930 فوت نموده می توان گفت استفاده از سماور و استکان چای از حدود 80 سال قبل رایج بوده است.

به علاوه با توجه با اینکه اولین چای داخلی در سال 1938 تولید شده است چای هایی که از طریق واردات آمده است به طور محتمل در استکان چای کمر باریک که از طرف هنرمند به تصویر کشیده شده است نوشیده می شده.این تابلو به تاریخی قبل از سال 1934 که سال تاسیس کارخانه های شیشه و جام می باشد مربوط است و این احتمال قوی وجود دارد که این نوع استکانها در کارگاه های مختلف که در مناطق – بیکوز –پاشا باغچه – چوبوکلو – انجیر کوی – بوده تولید می شده است.

-در خصوص پیدایش استکان کمر باریک گفته می شود: " استکان چای در سالهای 1850 با شروع انقلاب صنعتی در اروپا و در پی آن گسترش صنایع شیشه تولید شده و دارای پایه، دسته و یا گیره بوده و تولید آن مشکل و گران بوده است.در سالهای 1900 با تاسیس کارخانه شیشه در بیکوز برای اولین بار پایه، دسته و گیره برداشته شد و استکان چای مشابه استکان چای امروزی تولید شد.این سنتزی که تحت عنوان " کمر باریک " نام گرفت بیش از اینکه نتیجه طراحی باشد محصول نوعی تغییر استاتیک است. استکان کمر باریک در سرمای زمستان، هم دست و هم درون را گرم می کند.در گرمای تابستان هم با دو انگشت قابل گرفتن است و به لب نزدیک می شود.

استکان کمر باریک از نظر ارزش های طراحی برای لذت بردن از نوشیدن چای دارای ویژگی های بالایی است.تولید استکان از شیشه نازک و شفاف ضمن اینکه اجازه می دهد رنگ چای دیده شود و تفکیک حجم آب از چای را قادر می سازد، هنگام به هم زدن شکر در چای با صدایی که از آن ساطع می شود لذتی جدا نشدنی ازگپ و گفت های محافل نوشیدن چای است.با باریک شدن استکان این امکان فراهم می شود که بخش پایینی آن راحت تر در دست قرار گیرد و گرمای آن در دست حس شود. با پهن کردن قسمت بالایی آن هنگامی که به دهان نزدیک می شود علاوه بر اینکه عطر چای را به مشام می رساند باعث می شود دمای آن برای نوشیدن مناسب باشد.

-این استکانها به سه بخش کلی تقسیم می شود: کمر باریک؛ آژدا؛ لاله

مدل آژدا این اواخر مورد استقبال بیشتری قرار گرفته است.این مدل با مدل سنتی کمر باریک دارای این تفاوت است که حجم بیشتری دارد ضمن اینکه ته آن ضخیم تر است. علت اصلی این طراحی امکان داشتن حجم بیشتری چای است چرا که این نیاز گاها به اصطلاح " چای دوبل " در لیوان آب مرتفع می شد.در واقع امروز طراحی های گوناگون با در نظر گرفتن نیازهای مختلف انجام می شود و اسامی منتصب به این استکان ها بر اساس حجم آن و شکل ظاهری آن از طرف مردم نام گذاری می شود.

" سماور ؛ کتری ؛ قوری ؛ مخازن چای "

-ریشه واژه سماور از زبان روسی به معنی " خود جوش " است. در جمهوری های ترک آسیای میانه، ایران، آذربایجان و در راس این کشورها روسیه در حجم وسیعی و در ترکیه نیز برای دم کردن چای از این وسیله استفاده می شود.با وجود اینکه امروزه استفاده از کتری و قوری کارایی بیشتر و رواج دارد اما همچنان در شهر های ارزروم ، وان ، آماسیا و وزیر کویِ سامسون سماور تولید می شود.

به طور کلی از یک مخزن آب جوش که دور آن قاب گرفته شده و در انتهای آن شیری که به مخزن آب وصل است تعبیه شده و سر آن محلی برای قرار گرفتن قوری است، مخازن جوش سماور برای بالاترین درجه انرژی طراحی شده است .لوله ای که از زمین تا محل قرار گرفتن قوری وجود دارد به منظور تبادل انرژی در میزان بالایی طراحی شده است. جوش آمدن آب و تاثیر آن بر چای در قوری باعث دم کشیدن آن می شود. هنگام پذیرایی چای از قوری به استکان ها ریخته شده و برای روشن تر شدن چای از شیر سماور به آن آب اضافه می شود.

-"آبا سیناک " در کتاب داستانی خود به نام سماور که در سال 1936 نوشته است سماور را سعادت ِ خانه ها و منبع بزرگی برای ایجاد روحیه به تصویر کشیده است مانند کارخانه ای که در آن نه دلهره، نه اعتصاب و نه رییسی وجود دارد.استاد" احمد یسنوی "نیز به همین شکل معتقد است سماور وسیله ای شفابخش است.

سماور معمولا در شهرهای ارزروم  و وان  به شیوه های سنتی از آلیاژ روی، برنج و سیلندرهایی از ورق سیاه به شکل استوانه ساخته می شود.در یکی از توابع سامسون به نام وزیر کویاز ورق های گالوانیزه مسطح و صاف ساخته می شود. در حال حاضر نیز سماور ها به شکل لوازم کوچک خانگی برقی تولید می شوند و در بازار موجود است.

-کتری و قوری بخشی جدایی ناپذیر از فرهنگ چای مردم ترکیه است که معمولا از دو بخش تشکیل شده که یا هر دو از فلز هستند و یا قوری برای دم کردن چای  از جنس چینی است . کتری که جز پایینی است بزرگتر و هردودارای دهانه (لوله) می باشند . و در پوشی مناسب برای بستن این دهانه وجود دارد.هنگام اضافه کردن آب جوش به استکانها دسته و استکان که به بهترین شکل طراحی شده،ابریقی با دهانه باریک است.یکی از ویژگی های کتری قوری این است که در حین دم کشیدن چای در قوری آب جوش در کتری باعث گرم نگه داشتن آن می شود. به علاوه در صورت غلیظ بودن چای می توان با اضافه کردن آب جوش آن را رقیق کرد.کتری قوری جزء جداناشدنی آشپزخانه ی ترک است.

علاوه بر استفاده روزانه، در مهمانی های بزرگ نیز کتری قوری با حجم بیشتری وجود دارد.امروزه کتری قوری هایی که در خانه ها استفاده می شود معمولا بر روی اجاق گاز قرار داده می شود اما با توجه به این کاربرد تولید کنندگان ترک، کتری قوری برقی نیز تولید کرده اند.مخازن چای نیز معمولا در مکان هایی که چای به میزان زیاد سرو می شود مانند قهوه خانه ها، چای خانه ها، شرکت ها و تجارتخانه هاکه نیاز است دائما آب جوش داشته باشند استفاده می شود.در بالای بدنه مخزن بر روی حفره ای که برای اضافه کردن آب است، قوری گذاشته می شود و در پایین مخزن نیز شیری برای استفاده از آب جوش تعبیه شده است.امروزه این مخازن که معمولا از مس یا استیل تولید شده با گاز مایع و یا برق کار می کند.

" قاشق چایخوری ؛ گیره ؛ نعلبکی ؛ چای صاف کن "

-قاشق چایخوری برای هم زدن شکری که در چای ریخته می شود است، با ابعاد -1.75 سی سی– که در دیگر موارد آشپزخانه نیز کاربرد دارد.در کشورهای دیگر برای هم زدن چای از قاشقی به بزرگی قاشق شیرینی خوری ( مربا خوری )  نیز استفاده می شود.که در کشورمان برای اینکه قاشق در استکان کوچک چای قرار گیرد در ابعاد کوچکتر ساخته شده است.

-نعلبکی نیز جزء جدانشدنی از استکان کمر باریک است. با وجود اینکه از مواد مختلفی و در شکل های گوناگونی تولید می شود اما شکل طراحی خاص سفید و قرمز آن از چینی و برای جلوگیری از شکستن از ملامین ساخته می شود. این طراحی ویژه که از شیوه سنتی آن نشات گرفته به هنگام حمل چای مانع از سوختن دست می شود و حمل آن را راحت می کند.به علاوه خطوط قرمز باعث می شود رنگ سرخ چای نمایان تر شود و سطح سفید آن مانع از کهنه جوش دیده شدن چای می شود.کاربرد دیگرش این است که هنگام سرو چای جایی برای گذاشتن شکر است . همچنین هنگام صرف چای می توان قاشق چایخوری را به آن تکیه داد. رابطه ی بین استکان و نعلبکی چای باعث بوجود آمدن طراحی های جدیدی شده است.برای جلوگیری از خیس شدن شکر و چسبیدن  استکان به نعلبکی طراحی می شود.

-چای صاف کن برای جلوگیری از ورود تفاله چای از قوری مورد استفاده قرار می گیرد. اساس استفاده از این وسیله علاوه برجلوگیری از ورود تفاله به چای که باعث ایجاد تصویری زشت می کند و همچنین در حین نوشیدن وارد دهان می شود این است که برگ های چای دوباره در قوری مانده و دم کشیده شود.

امروز با وجود اینکه در دهانه قوری صافی هایی تعبیه شده است اما به دلیل بزرگ بودن مجاری امکان خروج برگ های تفاله چای وجود دارد. چای صاف کن سنتی ، به گونه ای طراحی شده است که بر روی دهانه استکان قرار گیرد.همچنین صافی هایی که به بدنه قابل نصب باشد و یا درون قوری قرار گیرد نیز یافت می شود.

-گیره چای، مخصوصا در چایخانه ها که تعداد زیادی استکان جا به جا می شود به شکل سینی مورد استفاده قرارمی گیرد." گیره دار" به شخصی که چای را پخش می کند گفته می شود.طراحی سینی گیره دار چای طوری است که با تکیه بر نیروی مرکزی است.

هنگام حمل چای به علت اینکه تمرکز روی نقطه مرکزی است تکان ها در حین کج شدن سینی بر روی استکانها اثری ندارد و با نیروی مرکزی درکف سینی ثابت می ماند . این سینی سمبلی از شیوه پذیرایی در اصناف است که امکان سرو چای به افرادی که نشسته اند را فراهم می کند. مهارت شخصی که این سینی را حمل می کند به میزان چرخشی که به سینی می دهد وچای ها در سینی ریخته نمی شود دارد.

 

منبع: http://anthropology.ir/node/19207

/ 0 نظر / 24 بازدید