بهره وری چای با افزایش قیمت خرید تضمینی

رشت – خبرگزاری مهر: بدون شک با افزایش قیمت خرید تضمینی برگ سبز چای بهره وری در صنعت چای ارتقا یافته و چایکاران به آینده بیشتر امیدوار خواهند بود.
 

به گزارش خبرنگار مهر، خرید تضمینی محصولات کشاورزی به عنوان یک ابزار مداخله دولت در بخش کشاورزی، مورد توجه سیاستگذاران و برنامه ریزان کشورها و از جمله ایران بوده است.

دولت ها به منظور حمایت از کشاورزان، تنظیم بازار و اعمال مدیریت در تولید محصولات کشاورزی و با قیمت مصوب به صورت تضمینی اقدام به خرید برخی محصولات کشاورزی می کنند.

چای نیز یکی از محصولاتی است که تحت این سیاست دولت قرار دارد و با توجه به نیاز کشور به این کالا و نیز تقاضای فزآینده مصرف کنندگان، لزوم توجه به این محصول آشکار است.

قیمت تضمینی برگ سبز چای کفاف هزینه های چایکاران را نمی دهد

با توجه به اهمیت موضوع خبرنگار خبرگزاری مهر به میان چایکاران رفته تا نظر و دیدگاه آنان را در زمینه خرید تضمینی برگ سبز چای جویا شود آنچه در ادامه می خوانید حاصل این گفتگو  است.

یک چایکار لاهیجانی به خبرنگار مهر می گوید: افزایش قیمت برگ سبز چای باعث افزایش کیفیت چای می شود.

علیرضا محمدی افزود: با اجرای خرید تضمینی صحیح کشاورزان بیشتر به بهزراعی و اصلاح باغات خود روی می آورند.

به عقید این کشاورز چایکار قیمت تضمینی برگ سبز چای کفاف هزینه های آنان را نمی دهد و هزینه های برگ سبز چای خیلی بیشتر از قیمت تضمینی آن است.

وی تاکید کرد: خرید چای از سوی دولت بصورت تضمینی باید همراه با افزایش قیمت باشد.

کشاورز دیگری در این خصوص به مهر می گوید:  چای از محصولات راهبردی کشور است بنابراین مسئولان باید در راستای شکوفایی این صنعت از هیچ تلاشی فروگذار نباشند.

محمد جواد زمانی افزود:  خرید تضمینی چای از اهرم های مهمی است که می تواند آینده روشنی را برای صنعت چای ترسیم کند.

وی همچنین با بیان اینکه نرخ خرید تضمینی چای باید به موقع اعلام شود بر لزوم واقعی شدن قیمت ‌ها تاکید کرد.
این چایکار رودسری تصریح کرد: اعلام به موقع نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی علاوه بر اینکه در قوانین تصریح و تاکید شده است یکی از مطالبات مهم کشاورزان است.

وی بیان داشت: اعلام به موقع قیمت خریدهای تضمینی به کشاورز امکان می‌دهد، برنامه داشت و برداشت محصول خود را در زمان مناسب انجام دهد.

زمانی اظهارداشت:  دولت با افزایش نرخ خرید تضمینی و اعلام به موقع آن می‌ تواند کشاورزان را در مسیر سیاست‌ های اصلی خود که همانا اولویت دادن به تولید محصولات اساسی است، هدایت کند.

در تولید چای کشور معضلاتی وجود دارد و به دلیل سن بالای بوته های چای برای کشاورز این امکان فراهم نیست که چای مرغوب تولید کند و راهکار تولید چای این است که بوته های جدید کاشته شود .

بدون شک نرخ خرید تضمینی ابزار مدیریتی اساسی در اقتصاد است و می تواند ضریب نشاط، امیدواری، تلاش و نقش آفرینی کشاورزان را در عرصه تولید محصولات کشاورزی به ویژه چای بیشتر کند.

خرید‌ تضمینی محصولات کشاورزی یکی از ابزارهای مهم دولت برای اجرای سیاست‌ های بخش کشاورزی است، در صورتی که به درستی اعمال شود می‌ توان از ظرفیت موجود بخش کشاورزی برای تولید محصولات استراتژیک و ضروری استفاده کرد.  

سیاست‌ های خرید تضمینی باید متناسب با تورم موجود در بخش کشاورزی باشد

 استاندار گیلان در این رابطه از افزایش نرخ خرید تضمینی برگ سبز چای خبر داد و گفت: قیمت خرید برگ سبز چای درجه یک امسال از هزار و 200 تومان به هزار و 800 تومان و درجه دو از 650 تومان به هزار تومان افزایش یافته است.

محمد علی نجفی اذعان داشت: قیمت خرید برگ سبز چای درجه یک 50 درصد ودرجه دو 54 درصد افزایش یافته است.

وی همچنین با اشاره به اختصاص 285 میلیارد ریال اعتبار برای خرید برگ سبز چای در سال 91 و 580 میلیارد ریال برای سال گذشته اظهارداشت: این اعتبار در سال 93 صد میلیارد تومان است.

استاندار گیلان با تاکید بر احیای باغات چای گفت: در حالیکه در سالهای 91 و 92 اعتباری برای بهزراعی این باغات در نظر گرفته نشده بود در این بخش  دولت امسال 600 میلیارد تومان بودجه اختصاص داده است.

وی افزود: قیمت فروش برگ سبز چای درجه یک و دو به خریداران برگ سبز چای نیز معادل 33 درصد قیمت خرید تضمینی تعیین شده است.

استاندار گیلان یادآور شد: دولت تدبیر و امید توجه ویژه ای به رفع مشکلات کشاورزان از جمله چایکاران دارد و افزایش قیمت خرید تضمینی نیز در همین راستا است.

به هر حال در راستای حمایت از تولید کشاورزی قیمت خرید تضمینی باید افزایش یابد چرا که این کار باعث افزایش انگیزه کشاورزان و چایکاران می‌شود.

محصولات کشاورزی راهبردی همچون چای می‌ توانند اشتغال پایداری در جامعه ایجاد کنند، اگر دولت در این زمینه هزینه کند به نوعی اشتغال زایی و سرمایه گذاری کرده که در راستای اهداف اقتصاد مقاومتی است.

حمایت از کشاورزی فرهنگ کار و تولید را در کشور توسعه می‌ دهد و به نوعی در راستای شعار امسال یعنی " اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی " است.

نماینده مردم فومن و شفت در مجلس شورای اسلامی در این زمینه می گوید: دولت همواره می تواند از طریق خرید تضمینی برگ سبز چای کشاورزان را به برداشت برگ کیفی راغب کند.

لزون حمایت همه جانبه دولت از صنعت چای و چایکاران

 ناصر عاشوری افزود: برای شکوفایی صنعت چای پرداخت اعتبارات و تسهیلات کافی و به موقع همراه با بهره مناسب و طولانی مدت یا بلاعوض، حمایت همه جانبه دولت از صنعت چای و چایکاران، توزیع به موقع کودهای شیمیایی و سموم دفع آفات در زمان مناسب همراه با افزایش سهمیه و کاهش بها ضرورتی اجتناب ناپذیر است.

وی اظهارداشت: همچنین نظارت کامل بر کارخانجات چای خشک کنی تا فرآوری چای طبق استانداردهای لازم همراه با رعایت اصول بهداشتی و فنی امری حیاتی تا موجب ارتقای کمی و کیفی چای شود.

عضو کمیسیون اقتصاد مجلس شورای اسلامی گفت: آموزش و ترویج عملیات بهزراعی باغات تحت مدیریت سازمان یافته برای آشنا ساختن چایکاران با علم روز چای و افزایش بهره وری از دیگر راهکارهای شکوفایی این صنعت است.

وی افزود: اغلب کشورهای پیشرفته جهان به منظور تقویت بخش کشاورزی از شیوه های حمایتی مختلفی از جمله خرید تضمینی محصولات کشاورزی ( محصولات راهبردی ) باعث می شوند  کشاورزان رغبت بیشتری به تولید این محصولات نشان دهند که این مهم پیامدهای مثبتی برای اقتصاد کشور به همراه خواهد داشت.

در هر شرایطی توسعه بخش کشاورزی پیش شرط و نیاز ضروری توسعه اقتصادی است تا زمانی که موانع توسعه این بخش برطرف نشود سایر بخش ها نیز به رشد توسعه نخواهند رسید.

صنعت چای یکی از صنایع بزرگ کشور است و نقش مهمی در اقتصاد و اشتغال جامعه دارد از اینرو می طلبد  مسئولان از این صنعت حمایت های لازم را داشته باشند.

یک کارشناس کشاورزی در این خصوص می گوید: برای رشد و توسعه صنعت چای اعطای بیمه و کمک های یارانه ای به چایکاران، جلوگیری یا کاهش واردات چای خارجی و همچنین جلوگیری از قاچاق آن برای حمایت از  چای داخلی، پرداخت به موقع مطالبات چایکاران و ایجاد راهکارهایی برای کاهش هزینه برداشت محصول چای امری ضروری است.

محمد صالحی افزود: مکانیزه کردن باغات چای، ایجاد تعاونی های چایکاران بصورت گسترده، توجه به عوامل موثر در افزایش کیفیت بهره برداری مانند سیاست گذاری دولت، بازاریابی، نوع مشارکت مردمی، انگیزه کشاورزان و غیره، کوتاهی دست تجار سودجو و سلف خران، فرهنگ سازی و برنامه ریزی مشخص از دیگر راهکارهای مهم در این عرصه است.

وی همچنین با بیان اینکه سیاست دولت در مورد خرید چای باید بصورت مداوم و بلند مدت باشد، اظهارداشت: اصلاح باغات چای و استفاده اسانس طبیعی می تواند به شکوفایی این صنعت منجر شود.

کم توجهی به تکنولوژی باعث کاهش تدریجی کیفیت محصول چای می شود

این کارشناس کشاورزی با بیان اینکه کیفیت و کشت مکانیزه اصولی به ندرت مورد توجه باغداران و چایکاران قرار گرفته است، گفت: کم توجهی به تکنولوژی باعث کاهش تدریجی کیفیت محصول می شود.

وی افزود: فرهنگ بازسازی و ترویج در باغ های چای از بین رفته و همچنین پرداخت تسهیلات مقطعی به چایکاران و کارخانه داران چای حلال مشکلات نیست.

صالحی در ادامه عدم بهزراعی و اصلاح باغات را از دلائل عدم کیفیت چای دانست و اذعان داشت: با انجام کارهای فرهنگی و تبلیغی می توان مصرف چای داخلی را افزایش داد.

وی همچنین ضعف بنیه مالی را از مشکلات مهم چایکاران ذکر کرد و افزود: سالانه چایکاران مجبورند بخشی از محصولات خود را قبل از دوره برداشت به سلف خران و با قیمت پائین بفروشند.

این کارشناس کشاورزی بیان داشت: به دلیل وجود راه های ارتباطی نامناسب و پر هزینه بودن حمل و نقل، چایکاران مجبور هستند برگ سبز چای خود را به کارخانجات محدودی بفروشند.

به هر ترتیب سطح زیر کشت چای ایران طی سال های اخیر خیلی کم شده است که جای بسی تاسف دارد بنابراین می طلبد در راستای بهزراعی و بهسازی باغات چای دستگاه های تخصصی پشتیبانی فنی لازم را از کشاوزان انجام دهند و از طرفی کار تحقیقاتی و ترویجی لازم در راستای بهبود کیفیت چای داخلی صورت گیرد.

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: در راستای اقتصاد مقاوتی دولت باید به تولید کنندگان بخش کشاورزی تسهیلات ویژه ای اعطا کند.

مهرداد لاهوتی افزود: به طور حتم دولت با ابزارهای حمایتی می تواند تولیدکنندگان را به تولید محصولات راهبردی ترغیب و کشور را از واردات بی رویه محصولات کشاورزی و وابستگی به کشورهای بیگانه نجات دهد.

وی اظهارداشت: تامین امنیت غذایی جامعه در بحث اقتصاد مقاومتی بسیار حائز اهمیت است به طوری که باید بتوان با تدوین یک برنامه جامع و مدون حداکثر نیاز ها را در داخل با توجه به ظرفیت و پتانسیل های کشور تولید کرد.

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی گفت: دولت باید با مدیریت دقیق،نظارت مدون و اختصاص منابع مالی کافی به تولید کنندگان از تمام ظرفیت ها و پتانسیل تولید محصولات کشاورزی در کشور برای جلوگیری از واردات محصولات کشاورزی و وابستگی به کشورهای بیگانه استفاده کند.

وی افزود: مسئولان ذیربط باید با برنامه ریزی مدون و اختصاص اعتبارات کافی در بخش تولید، میزان تولید داخلی را برای کاهش وابستگی به کشورهای بیگانه،تامین نیاز داخلی و توسعه میزان صادرات افزایش دهند.

دولت باید با مدیریت صحیح مشکلات و معضلات صنعت چای کشور را رفع کند

لاهوتی اظهارداشت: دولت باید با مدیریت صحیح مشکلات و معضلات بخش کشاورزی کشور را رفع کند به طوری که علاوه بر اجرای الگوی کشت مناسب باید با افزایش قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی بهره وری در بخش کشاورزی را افزایش دهد.

وی اذعان داشت: سرمایه‌گذاری در حوزه‌ های زیربنایی کشاورزی برای عدم وابستگی کشور در محصولات استراتژیک به بازار جهانی و حفظ مزیت نسبی در این عرصه ضروری است.

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: تاخیر در اعلام خرید تضمینی محصولات کشاورزی در دراز مدت اعتماد کشاورزان را به برنامه های حمایتی دولت کاهش می دهد.

به هر حال سیاست قیمت گذاری به عنوان بخشی از یک مجموعه سیاست های حمایتی برای دستیابی به اهداف توسعه بخش کشاورزی به کار رفته می شود. هدف های عمده این سیاست افزایش تولید محصولات اساسی کشاورزی، تنظیم الگوی کشت و افزایش درآمد تولید کنندگان است.

کشاورزی یکی از مقوله‌ های اساسی اقتدار و امنیت ملی بوده و در واقع امنیت غذایی هر کشور در گرو کشاورزی پایدار است که در این رابطه توجه و نگاه مسئولان به تقویت بخش کشاورزی و محور قراردادن این بخش در برنامه‌ ها و سیاست های مصوب می‌ تواند راه های تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی که باعث رشد شاخص های اقتصادی، اشتغالزایی، افزایش درآمد و شکوفایی استعدادهای داخلی و رشد تجارت خواهد شد، فراهم کند.

طبق گفته دست اندرکاران بخش کشاورزی خرید تضمینی کشاورزان را به کشت محصولات خاص و راهبردی که مورد نیاز کشور است، ترغیب می کند.

خرید تضمینی راهی برای ساماندهی بخشی از مشکلات بازار است اما بحث خرید تضمینی محصولات کشاورزی زمانی مطرح می شود که محصولی به صورت عادی با قیمت مناسب در بازار به فروش نرسد.

البته دولت با این اقدام از تولید کنندگان این نوع محصولات حمایت می کند و نتیجه این راهکار ثبات بازار و اطمینان کشاورزان برای استمرار تولید است و چند سالی است که دولت این سیاست را در زمینه برخی از محصولات کشاورزی به مرحله اجرا در آورده است.

نماینده مردم رودسر و املش در مجلس شورای اسلامی در این زمینه گفت: افزایش تولید و بهبود صنعت چای فقط برای دستیابی به رشد اقتصادی و افزایش رفاه منطقه مطرح نیست بلکه با استقلال و خودکفایی اقتصادی و عدالت اجتماعی و آرمان‌های ملی و اجتماعی نیز رابطه تنگاتنگ دارد.

محمد مهدی رهبری املشی افزود:  صنعت چای کشور نسبت به دیگر بخش‌های صنایع تولیدی وابستگی کمتری به خارج دارد و می‌ تواند در اشتغال مولد و فعال کردن بخش بازرگانی در سطح ملی نقش مهمی ایفا کند.

وی اظهارداشت: صنعت چای کشور در بین فعالیت‌ های اقتصادی از نظر تولید و اشتغالزایی در سطح کشور به‌ویژه در مناطق چایکاری شمال کشور دارای اهمیت ویژه‌ای است.

بهبود صنعت چای نقش مهمی در رشد اقتصادی و افزایش رفاه کشاورزان دارد

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی اذعان داشت: این صنعت از نظر تولید مواد خام، میزان اشتغال، تنوع نظام بهره‌ برداری، حجم سرمایه‌ گذاری سیستم‌ های اداری تولید و بازرگانی کشورهای چای‌خیز تولیدکننده چای دنیا، نقش مهمی را در اقتصاد این مناطق ایفا کرده است.

به گزارش خبرنگار مهر، بدون شک خرید تضمینی یک قیمت کف است یعنی قیمتی است که به کشاورزان این امنیت خاطر را می دهد که چنانچه به هر دلیلی بازار شرایطی داشته باشد که در آن شرایط نتواند محصول خود را به قیمت مناسب عرضه کند یعنی قیمتی که هزینه تمام شده آن با یک درصدی سود بطور مشخص از سوی دولت قابل خرید است، برایش تامین می شود.

چنانچه بازار در شرایطی قرارگیرد که قیمت ها بخواهد به نحوی افزایش یابد که باعث اختلال در بازار شود، دولت می تواند با عرضه این محصول خریداری شده بازار را کنترل و جلوی نوسانات بی رویه بازار را بگیرد.

 
منبع: مهر
/ 0 نظر / 3 بازدید