چای ایرانی

مطالب آموزشی و ترویجی درباره چای در ایران و جهان

درخواست لغو اعطای مجوز احداث کارخانه چای سازی در سری لانکا
نویسنده : سید محسن سنجری - ساعت ٦:۳۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٤/٩
 

انجمن بازرگانان چای کلمبو خواستار توقف اعطای مجوز احداث کارخانه های جدید شد مگر این که این کارخانه ها تعهد دهند به شکل باغ و کارخانه فعالیت کنند و موجب افزایش کاذب ظرفیت و رقابت بر سر تصاحب برگ زیادتر نگردند.

مدیر این انجمن ضمن ابراز نگرانی از وجود تعداد زیاد کارخانه هایی که بدون حمایت از باغ های چای فعالیت می کنند؛ اظهار داشت:«در حال حاضر بیش از 700 کارخانه فعال هستند که این تعداد با توجه به وضعیت باغ های چای بسیار زیاد است.»

اکنون اکثر کارخانه ها دارای ظرفیت بالاتر از برگ عرضه شده هستند و زیر ظرفیت کار می کنند. همین باعث شده بر سر تصاحب دریافت هر برگی رقابت کنند. البته همین قضیه به نفع خرده مالکان تمام شده تا برگ خود را گران تر بفروشند و بر مقدار تولید آن بیفزایند. اما انجمن بازرگانان چای این روال را مضر به حال کیفیت چای می داند.

مدیر این انجمن گفت: این یک رقابت ناسالم است که در نهایت کیفیت چای و جایگاه چای سیلان را بین مصرف کنندگان تضعیف می کند.

با این حال علی رغم تصمیم هیئت چای سری لانکا (Tea Board) مبنی بر تعلیق تاسیس کارخانه های جدید این کار انجام می شود و این به دلیل فشارهای بیرونی روی هیئت است.

او گفت:راه حل این مشکل، اعطای مجوز به این شرط است که هر کارخانه جدید در خدمت میزانی باغ که حداقل سطح آن 50 هکتار باشد؛ قرار بگیرد.