چای ایرانی

مطالب آموزشی و ترویجی درباره چای در ایران و جهان

نقش گردشگری چای در شمال شرقی هند
نویسنده : سید محسن سنجری - ساعت ۱٠:٤۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۳/۸
 

 

چایکاران شمال شرقی هند با حمایت دولت به پروژه ­های گردشگری چای اقبال نشان داده ­اند که این روزها مد شده است.

گردشگران از مناظر دلفریب و هوای آکنده از عطر اوکالیپتوس و کشتزارهای چای که رنگی دیگر به این مناطق زده ­اند لذت می ­برند و در جوار آنها می ­آسایند.

نوار کشتزارهای چای در شمال شرقی هند از دارجیلینگ، دوارس و ترای شروع می­شود و به آسام و اطراف آن گسترش می­ یابد. منطقه دوارس با جنگل­های گرمسیری با طراوت که باغ­های چای در دل آن پراکنده شده با تولید بالغ بر 220 هزار تن چای خشک از 97280 هکتار باغ نقش زیادی در اقتصاد چای این کشور دارند. اقتصاد دوارس به چای، گردشگری و تا حدی درختان الواری وابسته است.

دارجیلینگ یکی از اصلی ­ترین مکان­های گذراندن تعطیلات در شمال شرقی هند است که هنوز کشت چای از اجزای جدا نشدنی زندگی در آن به شمار می­ آید.

چای دارجیلینگ منحصر به فردترین چای در سراسر جهان است. مساحت باغ­های این ناحیه 17820 هکتار است.

چای آسام نیز شهرت خاصی دارد. این ایالت شرقی هند با تولید 507 هزار تن چای خشک از 312210 هکتار باغ نقش اصلی را در اقتصاد چای هند ایفا می­ کند. جای تعجب نیست گردشگری چای در این منطقه روز به روز رونق بیش­تری می­ گیرد.


با این که جنوب هند نیز از گردشگری چای سهم اندکی می ­برد؛ اما این منطقه شمال شرقی هند است که به شدت در این زمینه به تکاپو افتاده است.

گردشگری چای را این طور تعریف می­کنند:«نوعی از گردشگری که علاقه به تاریخ، فرهنگ، سنت ­ها و مصرف چای محرک و ترغیب­ گر آن است.»

باغ چای خودش چشم­ها را متوجه زیبایی ­اش می کند. این تصویر در کنار آگاهی از فرایند کشت چای از برگ چینی تا تولید چای خشک کافی است تا بازدیدکنندگان را از این تجربه مسحور کند.

هم­چنین جشنواره­ های فرهنگی که در آن بر ابعاد قدیمی و سنت­ های چای تاکید   می­شود؛ فرصت مواجه شدن با خاص­ ترین بخش فرهنگ چای را فراهم می ­سازد.

مالکان باغ­های چای و مسئولان حوزه گردشگری در حال برنامه ­ریزی برای ایجاد امکانات و زیرساخت­های مناسب برای پذیرایی از گردشگران هستند. این کار ضمن ایجاد اشتغال برای منطقه باعث افزایش درآمد ساکنان آن خواهد شد.

شورای دولت شمال شرقی و دولت بنگال غربی یک برنامه جامع 10 ساله در این زمینه تدوین کرده ­اند. در این برنامه بر ایجاد امکانات مناسب برای گردشگران تاکید شده است.

گردش در فضای طبیعی باغ­های چای، اجرای برنامه چشش چای، بازدید از یک کارخانه چای امروزین و برگ چینی با دست در باغ­ها از دیگر برنامه ­هایی است که در این زمینه مد نظر قرار گرفته است.

دولت مجوزهای لازم را در این خصوص صادر خواهد کرد. اکنون چایکاران در حال ثبت نام و اظهار مشخصات ویژه باغ­های خود به مسئولان هستند.