چای ایرانی

مطالب آموزشی و ترویجی درباره چای در ایران و جهان

دفتر نمایندگی فدراسیون بین‌المللی کشاورزی ارگانیک در ایران راه‌اندازی شد
نویسنده : سید محسن سنجری - ساعت ۱٠:۱٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٢/٢٢
 

طی سال‌های اخیر به ویژه در کشورهای اروپایی، آمریکایی حرکت به سمت کشاورزی عاری از کود و سم شیمیایی سرعت گرفته تا غذای پاک و بدور از هرگونه مواد شیمیایی تولید شود.

organic

در همین راستا انجمن ارگانیک از 8 سال اخیر در ایران تأسیس شد و اکنون بیش از 43 هزار هکتار باغات تولید محصولات ارگانیک در کشور وجود دارد و محصولات تولیدی ارگانیک برای اخذ مجوز تا پیش از این مجبور بودند گواهینامه خود را از دفاتر نمایندگی فدراسیون بین‌المللی کشاورزی ارگانیک (IFOAM) دریافت نماید،اما از امروز این امر در داخل کشور میسر شد.

بر اساس گزارش‌های رسیده در حال حاضر هیچگونه استاندارد، نظارت و بازرسی در مورد تولید این محصولات در کشور وجود ندارد و همچنان بازار عرضه این محصولات مشخص نیست تا جایی که مصرف‌کنندگان محصولات ارگانیک نمی‌دانند برای تهیه این‌ نوع مواد غذایی به کجا مراجعه کنند.

رضا نورانی رئیس انجمن ارگانیک ایران در خصوص ترویج فرهنگ استفاده از محصولات ارگانیک به خبرنگار فارس، گفت: متاسفانه طی سال‌های اخیر شرکت‌های تولیدکننده کود و سموم شیمیایی خارجی تبلیغات گسترده‌ای را برای استفاده از این محصولات در تولیدات کشاورزی پیش‌رو گرفته‌اند درحالی که نه تنها اثر چندانی بر تولیدات کشاورزی ندارد، بلکه به ایجاد بیماری‌هایی مانند انواع سرطان دامن می‌زند.

وی با اشاره به اینکه اصلاح خاک‌های آلوده به کودها و سموم شیمیایی 3 تا 4 سال زمان لازم دارد، افزود: تحقیقات علمی نشان می‌دهد تولید محصولات ارگانیک دو تا سه برابر بازدهی بیشتری نسبت به محصولات آیش دارد.

 دومین همایش بین‌المللی توسعه تجارت و بازار محصولات ارگانیک امروز با حضور عضو هیأت رئیسه اتاق بازرگانی ایران، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و 9 تن از صاحب نظران حوزه کشاورزی ارگانیک از کشورهای آمریکا، استرالیا، آلمان و بلژیک در اتاق بازرگانی ایران برگزار شد.

 

منبع: خبرگزاری فارس- 21 اردیبهشت93

لینک خبر: 

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13930221000747